O blogu

Názov

Už samotný názov blogu zahŕňa to, čomu sa bude venovať – umeniu. KUNSTARTUM je prepojenie jedného slova v troch rôznych jazykoch : Kunst (nemčina), Art (angličtina), Umenie (slovenčina). Avšak zo slova Umenie som použila len jeho prvé dve písmená.

Charakteristika

Blog je zameraný na výtvarné umenie, a teda všetky kategórie s ním súvisiace: architektúra, maliarstvo, sochárstvo, grafika, fotografia, úžitkový dizajn, odevný dizajn, umelecké remeslá...

Komu je určený

Je určený všetkým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o umenie alebo chcú o ňom vedieť viac. Umelec, osoba pracujúca s umením, študent umenia – každý si tu nájde to svoje. Avšak tento blog nie je určený len odborníkom. Ak ste len jednoducho človekom zaujímajúcim sa o umenie alebo takým, ktorý si chce rozšíriť svoje obzory, tak ste na správnej adrese.

Cieľ

Cieľom blogu je dať umenie viac do povedomia ľuďom a priblížiť im súčasnú umeleckú scénu, najmä slovenskú. Vnímať viac okolie, čo sa v našej blízkosti nachádza, aká zaujímavá budova či galéria, ale aj čo zaujímavé sa nachádza vo svete. Naučiť sa spoznávať umenie, čítať ho, polemizovať o ňom.

Čo sa tu nachádza

Rozhovory s umelcami

Pondelky budú venované samotným umelcom. Budú predstavení formou rozhovorov, kde bude odprezentovaná najmä ich tvorba, no dozviete sa niečo aj z ich života. Rozhovory budú doplnené fotografiami medzi textom, ale aj na konci článku v galérií. Interview bude doplnené krátkou vizitkou o danom umelcovi na konci rozhovoru.

Biografie umelcov

Niekedy sa v pondelok stretnete i s krátkou biografiou známeho umelca, o ktorom ste už počuli, alebo ste sa o ňom učili v škole. Priblížim vám jeho život a tvorbu od detstva až do konca jeho života. Čaká vás aj zaujímavostí o ňom, ktoré vás možno prekvapia.

Ostatné dni budú venované všeobecným témam umenia, ktoré budú zachytené pomocou rôznych typov článkov.

Galérie a výstavy

Spoznáte tu súkromné, ale i štátne galérie a výstavné miesta prostredníctvom reportáží z ich návštev alebo formou rozhovorov s ich predstaviteľmi.

Prinesiem vám reportáže z výstav, kde vám predstavím samotnú výstavu, autorov a ich diela, ale aj moje dojmy z návštevy.

Architektúra

Ponúknem vám tipy na návštevu rôznych svetských a cirkevných architektonických objektov alebo celkov (hrady, zámky, kaštiele, panovnícke dvory, kostoly, kláštory...).

Tieto články poskytnú všeobecné informácie o danom objekte, ako sú: história, odbornejší umelecký popis budovy (kedy a kým bola postavená, prestavby, architektonické prvky, jej účel, čo sa v nej nachádza a pod.), prehliadka (tu vám popíšem čo som videla, moje dojmy a postrehy), ako sa sem dostať, vstupné a otváracie hodiny, tipy na výlety po okolí, či iné zaujímavé miesta.

Popis objektov je určený najmä študentom umenia a ľuďom, ktorí sa chcú naučiť rozoznávať budovy na základe ich stavebných prvkov. V tejto časti uvádzam relatívne krátky odbornejší popis budovy. Články sú pomerne dlhé a objasnenie týchto kategórií vám pomôže sa rozhodnúť, či ich prečítate celé, alebo len časti, ktoré vás zaujímajú. Avšak odporúčam vám ich čítať celé, keďže poskytujú komplexné informácie o danom mieste.

Dúfam, že som vás zorientovala týmto blogom a nájdete tu, čo budete potrebovať.

Prajem vám príjemné čítanie.

Scroll to Top