Kristína Navrátil: Keď rastliny a hmyz upozorňujú na klimatickú krízu
Jej cesta k umeniu nebola priamočiara. Po technickej stránke si prešla rôznymi médiami, hoci dnes sa zaoberá primárne maľbou. Takisto jej rukopis sa priebehom rokov zmenil. Od expresívneho vyjadrenia prešla viac k surrealistickému, hoci ako sama hovorí, nie zámerne. Nakoniec aj jej obsahová tvorba sa zmenila, od človeka k prírode prešla k čisto rastlinnému svetu, pomocou ktorého vyjadruje (nielen) svoje pocity z klimatickej krízy. Reč je o slovenskej umelkyni menom Kristína Navrátil (rodená Bukovčáková), ktorá v rozhovore porozpráva nielen o tom, ako sa dostala k umeniu, ale aj o vývine svojej tvorby – od jej začiatkov po súčasnosť, povie o svojich inšpiráciách, vzoroch, záľubách a plánoch do budúcna, ako i o tom, ako vníma aktuálny stav v slovenskej kultúre.









