Romantický zámok Žleby, nachádzajúci sa v Českej republike, uchváti návštevníkov nielen svojim zovňajškom, ale aj bohato zdobenými interiérmi so vzácnymi zbierkami zbraní a zbroje, či funkčnou zámockou kuchyňou. Zámok s anglickou záhradou očaril nejedného filmára a natáčalo sa tu viacero rozprávok, napr. Kráľovský sľub, Najkrásnejšia hádanka alebo Traja bratia.
Objavte čaro zámku, spoznajte históriu a poprechádzajte sa parkom, kde sa v neďalekej zvernici zoznámite so zachránenými zvieratami.
História
Gotický hrad
Prvá písomná zmienka o hrade Žleby je z roku 1289. Zakladatelia gotického hradu boli pravdepodobne páni z Lichtenburgu. V roku 1356 hrad kúpil Karol IV., ktorý ho v nasledujúcom období dával do nájmu rôznym rytierom a pánom. Pri obliehaní v roku 1427 sa hrad vzdal husitom, ktorí ho z časti zničili a vypálili.
Premena hradu na zámok
Rozsah dnešného zámku Žleby je dielom Jána z Vizmurka, ktorý hrad obnovil a prestaval v gotickom štýle.
V druhej polovici 16. storočia došlo k prestavbe starého stredovekého hradu na štvorkrídlový renesančný zámok s arkádovým nádvorím, ktoré môžeme vidieť aj dnes. Zásluhu na tejto prestavbe nesú vtedajší majitelia Bohdanečovci z Hodkova a Václav Chotouchovský z Nebovid.
Medzi ďalších významných vlastníkov zámku Žleby patrili Kaisersteinovci, Schönfeldovci či Auerspergovci. Za týchto majiteľov bola realizovaná baroková prestavba zámku, pri ktorej boli vybudované v tej dobe módne rizality na hlavnom priečelí a náznak čestného dvora. Na západnej strane boli vybudované hospodárske budovy so stajňami a obytné priestory na poschodí.
Auerspergovci
Hlavný iniciátor romantickej prestavby zámku bol knieža Vincenc Karol Auersperg. No nezaháľali ani jeho manželka a matka, ktoré sa tiež zúčastnili na úpravách zámku, najmä jeho interiérov.
Od roku 1849 sa upravoval samotný zámocký komplex. Zámku Žleby pribudli novodobé hradby s vežami v novogotickom štýle. Inšpiráciou pri prestavbe severného priečelia bola alžbetínska renesancia. Pri prestavbe vybavili interiéry množstvom rôznych zbierok kníh, obrazov, zbraní a zbroje, či luxusného riadu. Východné krídlo zámku už od konca 19. storočia rodina sprístupnila návštevníkom. To slúžilo ako prehliadková trasa, ktorá si zachovala svoju podobu dodnes.
Rod Aerspergovcov bol posledným vlastníkom zámku. Zámok Žleby bol rodine odobraný po druhej svetovej vojne na základe prezidentského dekrétu. Dnes je zámocký komplex majetkom štátu.
Architektúra zámku Žleby
Exteriér
Tento zámok prešiel niekoľkostupňovým stavebným vývojom. Jeho základy boli vybudované v gotike. Ďalšia významná premena sa uskutočnila vo vnútornom nádvorí lemovanom renesančnými arkádami na prízemí a prvom poschodí. Táto štvorkrídlová budova s lichobežníkovým pôdorysom má tri veže v rohoch na severozápadnej, juhozápadnej a juhovýchodnej strane a na západe sa ešte nachádza polygonálny výbežok kaplnky Zvestovania Panny Márie. Prestavba v barokovom štýle sa odrazila na priečelí s troma rizalitmi. Na západnej strane zámku Žleby pribudla prístavba, ktorá slúžila ako hospodárska a obytná časť. Dnes je v tejto časti pokladňa a bufet, avšak je i sprístupnená v II. prehliadkovom okruhu. Vo vlastníctve rodu Auerspergovcov nadobudlo severné priečelie štýl alžbetínskej renesancie. Zámku pribudli hradby s vežami s cimburím v novogotickom štýle. Budova nadobudla romantický charakter.
Interiér
Interiér zámku Žleby je prevažne novogotický s drevenými obkladmi a kazetovými stropmi. Niektoré miestnosti sú vyzdobené tapetami zo zvieracích koží. Na ornamentálnej výzdobe tapiet sa podieľali matka a manželka Vincenca Karola Auersperga. Miestnosti dopĺňa nábytok zo 16.-17. storočia, ktorý zahŕňa rôzne truhlice, skrine či šperkovnice zdobené intarziou.
V rytierskej sále sa nachádzajú vitrážové okná bohato zdobené rôznymi motívmi. V sálach a salónoch sa nachádzajú maľby zväčša s motívmi portrétov rodinných príslušníkov, ale nájdu sa tu taktiež krajinomaľby alebo iné výjavy. Prechod točitým schodiskom z poschodia do zámockej kuchyne zdobí na stenách bohatá štuková výzdoba.
Zámocká kaplnka
Interiér novogotickej zámockej kaplnky Zvestovania Panny Márie zdobia lomené oblúky najmä na vitrážových oknách a rebrový strop – typický pre gotický sloh. Pozlátený drevený oltár zdobí výjav Zvestovania Panny Márie a na bočných krídlach sú zas zobrazenia svätcov. Pred oltárom visí zo stropu kadidlo. Po obvode kaplnky sa nachádzajú drevené a kamenné sochy a reliéfy svätcov a anjelov. Kaplnku vypĺňajú dva rady drevených lavíc. Oproti oltáru sa na poschodí nachádza organ.
Kde sa zámok Žleby nachádza a ako sa sem dostať
Zámok Žleby leží v obci s rovnomenným názvom Žleby, asi 7 km od mesta Čáslav v Stredočeskom kraji, v Českej republike.
Ak cestujete zo Slovenka, tak cesta autom na zámok Žleby je najpohodlnejšia a najrýchlejšia možnosť. Z Bratislavy trvá cesta autom približne 3 hodiny. Cesta z Prahy je niečo vyše hodiny.
Hneď pod zámkom sa nachádza platené parkovisko.
Autom som sa v tomto prípade dopravila aj ja.
Dopraviť sa sem je možné aj vlakmi a autobusmi s viacerými prestupmi. Avšak túto možnosť veľmi neodporúčam, pokiaľ neplánujete stráviť v okolí niekoľko dní.
Vstupné a otváracie hodiny
Lístky na prehliadku zámku Žleby sa dajú zakúpiť priamo u pokladni, ale aj vopred online (nie všetky druhy vstupeniek), či telefonicky. Čo sa týka prehliadky, tak existujú 4 prehliadkové okruhy. Za každý okruh sa platí zvlášť vstupné. Ďalej sú k dispozícii okruh pre školy a veľkonočné prehliadky. Ak chcete mať prehliadku s výkladom v angličtine alebo inom cudzom jazyku ako čeština, tak sa musíte objednať vopred, s tým, že cena sa môže líšiť od cien vstupného, ktoré je tu uvedené pre návštevníkov v českom jazyku. Avšak pri pokladni je možné si vypýtať texty v nemčine a angličtine, ktoré sú zdarma.
Fotografovanie je povolené bez blesku.
Vstupné jednotlivých okruhov na zámku Žleby:
I. základný okruh, teda reprezentačné sály a salóny:
dospelí – 220 Kč
mládež od 18-24 rokov, držitelia preukazov ZŤP a seniori nad 65rokov – 180 Kč
deti od 6-17 rokov – 70Kč
deti do 5 rokov, sprievodca ZŤP, sprievodcovia skupín, a iní – zdarma
II. základný okruh, ktorý tvoria súkromné apartmány:
dospelí – 220 Kč
mládež od 18-24 rokov, držitelia preukazov ZŤP a seniori nad 65rokov – 180 Kč
deti od 6-17 rokov – 70Kč
deti do 5 rokov, sprievodca ZŤP, sprievodcovia skupín, a iní – zdarma
III. výberový okruh – zámocké divadlo:
dospelí – 160 Kč
mládež od 18-24 rokov, držitelia preukazov ZŤP a seniori nad 65rokov – 130 Kč
deti od 6-17 rokov – 50Kč
deti do 5 rokov, sprievodca ZŤP, sprievodcovia skupín, a iní – zdarma
IV. výberový okruh, ktorý zahŕňa prehliadku veľkej veže a pivníc:
dospelí, deti a mládež od 6-24 rokov, držitelia preukazov ZŤP a seniori nad 65rokov – 120 Kč
deti do 5 rokov, sprievodca ZŤP, sprievodcovia skupín, a iní – zdarma
Otváracie hodiny:
Otváracie hodiny sa líšia v závislosti ročného obdobia a daného okruhu. V niektorých dňoch sú výnimky čo sa týka otváracích hodín, preto je dobré si vopred porovnať tieto informačné časy s časmi a dátumami na oficiálnej stránke zámku. Čo sa týka prehliadky veže, tá je sprístupnená hlavne za priaznivého počasia.
I. základný okruh, teda reprezentačné sály a salóny:
od 1.4. – 30.4.: víkendy a sviatky: 9.00 – 16.00
od 2.5. – 30.6.: utorok – piatok: 9.00 – 15.00
od 1.5. – 30.6.: víkendy a sviatky: 9.00 – 16.00
od 1.7. – 31.8.: utorok – piatok: 9.00 – 16.00
od 1.7. – 31.8.: piatok 5.7. a víkendy: 9.00 – 17.00
od 1.9. – 30.9.: utorok – piatok: 9.00 – 15.00
od 1.9. – 30.9.: víkendy: 9.00 – 16.00
od 1.10. – 27.10.: pondelok 28.10. a víkendy: 9.00 – 16.00
29.10. – 30.10.: utorok a streda: 9.00 – 15.00
31.10. – 31.3.: uzatvorený
II. základný okruh, ktorý tvoria súkromné apartmány:
od 1.7. – 31.8.: utorok – piatok: 9.45 – 15.45
od 1.7. – 31.8.: piatok 5.7. a víkendy: 9.45 – 16.45
od 1.9. – 30.9.: utorok – piatok: 9.45 – 14.45
od 1.9. – 30.9.: víkendy: 9.00 – 15.45
od 1.10. – 27.10.: pondelok 28.10. a víkendy: 9.45 – 15.45
29.10. – 30.10.: utorok a streda: 9.45 – 14.45
31.10. – 31.3.: uzatvorený
III. výberový okruh – zámocké divadlo:
od 1.5. – 30.9.: utorok – nedeľa: 10.35 – 14.35
od 1.10. – 31.3.: uzatvorený
IV. výberový okruh, ktorý zahŕňa prehliadku veľkej veže a pivníc:
od 1.5. – 30.9.: utorok – nedeľa: 10.55 – 14.55
od 1.10. – 31.3.: uzatvorený
Prehliadka
Príchod
Ja som zámok Žleby navštívila ešte v júni 2020, v období, keď prebiehal vírus korony, krátko po lockdowne, keď začala Česká republika otvárať hranice. Moja návšteva bola v priebehu pracovného týždňa v čase obeda. To sú dôvody, prečo bolo vtedy návštevníkov pomenej a ja som si tak mohla vychutnávať osobité čaro tohto rozprávkového zámku.
Zvolila som si I. okruh – základný, ktorý návštevníkom ponúka k nahliadnutiu reprezentačné sály a salóny. Začiatok prehliadky začínal pri vstupnej bráne. Na moje prekvapenie som bola v danom čase sprevádzaná prehliadkovým okruhom sama – len ja a lektorka. O to viac som si mohla vychutnať interiér a kochať sa okolitou nádherou.
I. okruh
Kaplnka
Prehliadka začínala v zámockej kaplnke, v podstate najmladšej časti zámku, kde majitelia zvolili novogotický štýl. Z kaplnky sa prechádzalo nádvorím s arkádovými oblúkmi a po obvode nad nimi sa týčiacimi erbmi rodov, ktoré sa na zámku vystriedali.
Zbierka zbraní a zbroje
Keď som vstúpila do prvej miestnosti zámku, na ktorú nadväzovalo schodisko, po ľavej strane ma zaujala kompletná rytierska výbava pre človeka a koňa. Tu sa vlastne začínala zbierka zbraní a zbroje. Ako stúpala po schodoch, tým viac som bola očarená rôznymi typmi zbraní a žasnem nad zručnosťou vtedajších kováčov. Dostali sme sa do rytierskej sály, kde sa nachádzalo ešte viac modelov kompletnej zbroje, rôzne trofeje a erby. Najviac môj záujem upútali vitrážové okná.
Miesta, miestnosti, salóny a kuchyňa
Prešli sme ďalej arkádou, kde sprievodkyňa upozornila na malé dvierka okolo ktorých sme išli. Tie používalo služobníctvo na vykurovanie tohto komplexu.
Vošli sme do jednej z troch knižníc, ktorá je najväčšia v zámku Žleby. Nachádzali sa tu písomnosti s návrhmi, ktoré boli využité pri prestavbe zámku. Okrem toho tu boli rôzne zaujímavé predmety, napr. veľký bohato zdobený zámok.
Prešli sme viacerými salónmi, každý bol niečím zaujímavý – iný. Tu ma zaujala výzdoba stien, na ktorých sa nachádzali tapety zo zvieracích koží. V každej z troch miestností sa nachádzala tapeta z iného zvieraťa. Na ich návrhoch sa podieľali samotné zámocké panie. V ďalšej miestnosti padol môj pohľad na podlahu s motívom kociek, ktorý vytváral optickú ilúziu. Medzi týmito miestnosťami bola taktiež jedáleň s obrovským stolom.
Následne sme prešli k točitému schodisku, kde steny zdobila bohatá štuková výzdoba. Pôvodný plán pre tento priestor bolo vybudovanie kaplnky, čo sa však neuskutočnilo. Vošli sme dolu do funkčnej zámockej kuchyne a prípravovne jedál. Tu sa prehliadka končila, ako i čas strávený prechádzkou zámockých interiérov doplnený o zaujímavý výklad sprievodkyne, ktorá ochotne odpovedala na moje otázky. Prehliadka mi tak ubehla veľmi rýchlo, hoci trvala takmer hodinu.
Zámocký park
Po prehliadke som išla obdivovať krásy zámockého parku. Nevynechala som ani návštevu zvernice, kde sa platilo zvlášť vstupné. V tejto zvernici sa nachádzali zachránené zvieratá z okolia od rôznych dravcov, cez srnky až po diviaky. Všade navôkol ma sprevádzali informačné tabule, kde sa človek mohol dočítať okrem iného, aj o osude konkrétnych zvierat.
Záver
Zámok Žleby zanechal vo mne pozitívne dojmy. Stavba sa nachádza vo veľmi zachovanom stave. Na svoje si tu prídu nielen milovníci umenia a histórie, ale aj rodiny s deťmi, ktoré po prehliadke môžu navštíviť neďalekú zvernicu.
Čo ešte navštíviť v okolí
Keďže zámok Žleby sa nachádza v okrese Kutná Hora, je tu možnosť navštíviť mnoho historických, kultúrnych pamiatok, či už z oblasti svetskej architektúry, alebo tej cirkevnej. Za zmienku stojí samotné historické mesto Kutná Hora s neskoro gotickým Chrámom svätej Barbory a Kostolom Nanebovzatia Panny Márie v Sedlci nachádzajúcich sa na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V Kutnej Hore isto neobíďte Galériu Stredočeského kraja – GASK, ktorá patrí k jednej z najväčších galérií v Česku.
Ďalšími historickými mestami v okolí sú Poděbrady, Nymburk, Kolín či Čáslav.
V okolí Kutnej Hory sa nachádza taktiež mnoho zámkov alebo hradov. Tu spomeniem niekoľko zámkov ako napríklad Zámok Kačina, Zámok Světlá nad Sázavou, Zámok Zruč nad Sázavou a mnoho ďalších. Z hradov stoja za zmienku Zrúcanina letohrádku Belveder v Suchdole pri Kutnej Hore, Hrad Sion, Hrad Lipnice, Hrad Český Šternberk, zrúcanina hradu Talmberk alebo zrúcanina hradu Zlenice.
Neďaleko Zámku Žleby, hoci už v Pardubickom kraji, no vo vzdialenosti len 9 km, sa nachádza zrúcanina hradu Lichnice.
Keďže som Hrad Lichnice navštívila aj ja, tak si môžete prečítať o ňom reportáž tu. (článok o tomto hrade bude uverejnený o 2 týždne)
Zoznam bibliografických odkazov:
Žleby – O zámku – Historie, Stručná historie zámku Žleby [cit. 2020-08-27]. URL: https://zamek-zleby.cz/cs/o-zamku/historie/