Zrúcanina hradu Lichnice

 Zrúcanina hradu Lichnice je opradená mnohými povesťami. Najznámejšia z nich je tragický príbeh o princeznej Milade.

 Vstúpte do hradu, kde z každého kúta na vás dýcha história. Vystúpte na vežu, kde sa vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na okolie. A na záver si môžete návštevu hradu spríjemniť turistikou po okolí.

hrad Lichnice
Severný palác hradu Lichnice, 2020 (foto: KUNSTARTUM)

História hradu Lichnice

Lichtenburg

 Na kopci nazývanom Světlice dal postaviť v 13. storočí Smil zo Žitavy z rodu Ronovcov hrad Lichtenburg (z nemeckého  Licht – svetlo, Burg – hrad). Neskôr bol hrad kráľovským majetkom a jeho vlastníkmi boli králi ako napríklad Ján Luxemburský či Karol IV.. Ďalšími jeho majiteľmi boli páni z Lipé. Potom sa hrad dostal do rúk Ješka z Trojovic, ktorý podnikal odtiaľ lúpežné nájazdy. V prvej polovici 15. stor. bol hrad obliehaný husitmi.

Lichnice

 Následne hrad prešiel rukami mnohých majiteľov až sa dostal do rúk Trčkovcov z Lípy. Tento rod priniesol hradu rozkvet a rozvoj, prebiehali tu opravy hradu a neskoršia gotická prestavba. V tomto období sa začal používať český názov hradu Lichnice. Hrad znovu striedal majiteľov. Roku 1610 hrad vyhorel a o pár rokov neskôr tu cisár umiestnil svoju posádku. Hrad bol obliehaný Švédmi počas tridsaťročnej vojny a napriek zajatiu veliteľa posádky, nikdy nebol dobytý. Po roku 1648 na základe dekrétu cisára Ferdinanda III. bol hrad Lichnice ako aj mnoho ďalších hradov zborený, kvôli jeho strategickej polohe, aby sa nestalo z neho ohnisko odporu nepriateľov. Hrad znovu menil majiteľov, ktorí sa oň nestarali, čo znamená jeho definitívny úpadok. K nemu prispeli aj miestni ľudia, pre ktorých sa hrad stal lacným zdrojom kameňa pre budovanie svojich dedinských domov.

Záchrana hradu

 Avšak začiatkom 20. stor. sa objavili prvé pokusy o záchranu hradu. Dnes je hrad Lichnice majetkom obce Třemošnice.

hradná veža Lichnice
Torzo okrúhlej veže na východnej strane hradu Lichnice s turistickou vyhliadkou, 2020 (foto: KUNSTARTUM)

Architektúra hradu Lichnice

Pôvodná stavba

 Hrad Lichnice je postavený na kopci Světlík v Železných horách.

 Pôdorys hradu má trojuholníkový tvar, ktorý je z dvoch strán obohnaný priekopou a valom. Z najstaršej fázy pochádza obvodová hradba, pozostatky obytnej plochostropej obytnej veže na severovýchode, ktorá slúžila k ochrane prístupovej cesty a nezachovaná štvorboká stavba v severozápadnom nároží. V tej dobe už tu existoval pravdepodobne aj parkán. Obytnú funkciu zastával palác v juhovýchodnom rohu oproti hlavnej veži, z ktorých sa zachovali časti obvodových stien. Od nádvoria je oddelený priekopou, pred ktorou sa zachovala studňa.

Neskoršia dostavba

  Z neskoršej gotickej dostavby, keď bol hrad v rukách Trčkovcov, pochádza polygonálny barbakan a asi aj vstupná brána. Do prvej polovici 16. storočia je datovaná polygonálna štítová stena v južnom nároží. Na mieste starej stavby na severozápade vznikol podpivničený palác zložitejšej dispozície so zachovanými sedlovými portálmi a v severovýchodnom rohu vznikla ďalšia stavba, ktorá sa primkla k valcovej veži. Na severe a juhozápade vznikli pravdepodobne prevádzkové stavby. Vedľa brány bola k hradbe pristavená dvojtraktová budova. Po zbúraní opevnenia hradu boli ešte udržiavané niektoré miestnosti k hospodárskemu účelu.

Zachované časti hradu

 Z hradu Lichnice, chráneného zo západu Lovětínskou roklinou a z juhu strmým svahom, sa po obvode zachoval hradný múr a zbytky parkánu. Z ich línie vstupuje do priekopy vežová brána. Dve línie pôvodného opevnenia sú zničené. Zachovala sa však vnútorná línia opevnenia z mohutného valu a priekopy. V neskoršej gotickej fáze bol postavený severovýchodne od hradu barbakán ako aktívny prvok delostreleckej obrany. Zo zástavby hradu je torzo rozdelené priekopou na južnú a severnú časť. Menšia južná časť zahŕňa zbytky paláca, kde sa dnes nachádza múzeum dokumentujúce históriu hradu. Vo väčšej severnej časti sa nachádzajú zbytky štvorbokého paláca so západným krídlom na východnom nároží a torzo kedysi obytnej valcovej veže, ktorá je dnes premenená na rozhľadňu.

Kde sa hrad Lichice nachádza a ako sa sem dostať

  Hrad Lichnice je postavený na kopci Světlík v Železných horách. Leží nad mestom Třemošnice a je vzdialený asi 20 km od okresného mesta Chrudim, nachádzajúcom sa v Pardubickom kraji, v Českej republike.

  Najpohodlnejšia možnosť je prísť sem autom. Z Bratislavy trvá cesta približne 3 hodiny, z Prahy necelé 2 hodiny.  V podhradí je umožnené bezplatné parkovanie.

  Autom som sa v tomto prípade dopravila aj ja.

  Môžete sa sem dostať taktiež autobusmi a vlakmi. Avšak cesta je spojená z mnohými prestupmi a od zastávok, či už vlakovej, alebo autobusovej v Třemošniciach, vám zaberie pešia prechádzka dlhšiu dobu. Preto vám túto možnosť veľmi neodporúčam, pokiaľ neplánujete stráviť v okolí niekoľko dní alebo  návštevu hradu Lichnice spojiť s turistikou po okolí.

Železné hory, Česko
Pohľad zo severovýchodnej veže na Železné hory, hrad Lichnice, 2020 (foto: KUNSTARTUM)

Vstupné a otváracie hodiny

Keď som navštívila zrúcaninu hradu Lichnice ja, tak sa dal lístok kúpiť iba na hrade a platba bola možná len v hotovosti. Fotografovať sa mohlo bezplatne.

Cenník v skratke:

dospelí – 50 Kč

deti, študenti, dôchodcovia – 30 Kč

rodinné vstupné – 130 Kč

Otváracie hodiny:

apríl a október: víkendy: 10:00 – 17:00

od mája do konca septembra: utorok – nedeľa: 10.00 – 17.00

Avšak ak navštívite hrad mimo uvedených mesiacov, môžete sa okolo neho poprechádzať, nakoľko sa do hradného areálu nedostanete.

Viac informácií o hrade Lichnice nájdete na oficiálnej stránke obce Třemošnice tu.

Prehliadka hradu Lichnice

Príchod

 Zrúcaninu hradu Lichnice som navštívila jedno júnové, štvrtkové popoludnie v rovnaký deň, ako zámok Žleby, ešte v roku 2020.

Článok o zámku Žleby nájdete tu.

 Prešla som od parkoviska v podhradí pár krokov miernym kopčekom, keď už som vošla cez bránu, kde nás vítala pani so psíkom, ktorá vyberala vstupné.

Veža, južná časť hradu a nádvorie

  Ako prvé som vystúpila na rozhľadňu vytvorenej na ruine pôvodnej stredovekej veže, ktorá sa nachádzala po mojej pravici. Z nej sa mi naskytol nádherný výhľad na okolité dedinky, ale aj na Železné hory a Dívčí kameň, z ktorého podľa povesti o krutej Milade spadol nejeden rytier, ktorý sa uchádzal o jej ruku.

  Keď som sa nasýtila výhľadom na okolie, zostúpila som dole a smerovala som k južnej časti hradu, kde vytvorili miestnosť dokumentujúcu históriu hradu. Nachádzala sa tam takisto maketa s približnou podobou hradu Lichnice ako vyzeral v roku 1600. Bolo zaujímavé si ju porovnať so súčasnosťou a hľadať tak v zrúcanine pôvodné miestnosti, ako i jeho celkovú dispozíciu.

model hradu Lichnice okolo roku 1600
Model hradu Lichnice, podoba približne okolo roku 1600 (foto: KUNSTARTUM)

  Prešla som sa ešte nádvorím a pri odchode nás zastavila milá pani, čo predávala vstupenky s otázkou, ako sa nám páčilo. Taktiež začala rozprávať o hrade, obci Třemošnice a samotnom Česku. Jej osobitý výklad nám podával akýsi kolorit o krajine a miestnych ľuďoch. Nakoniec pridala ešte pár tipov, čo v okolí navštíviť. Celková návšteva hradu nám nezabrala viac ako trištvrte hodinu.

Záver

  Zrúcaninu hradu Lichnice odporúčam navštíviť v spojení s návštevou zámku Žleby alebo inou pamätihodnosťou v okolí. Zaujímavá voľba je aj spojenie s turistikou, kde neobíďte Dívčí kameň, ktorý rovnako ako Lichnice, sa viaže s povesťou o Milade, a na tejto vyhliadke si ju môžete celú prečítať.

  Ak ste veľmi zvedaví na povesť o Milade, tak si ich môžete prečítať tu.

  Krátka návšteva hradu vám ponúkne panoramatický výhľad z hradnej veže a krátky exkurz do histórie, kde sa v okolí tohto miesta odohrávali mnohé boje, ale hrad odolal. Avšak jeho strategická pozícia sa mu stala osudnou, keď panovník zo strachu, že padne do rúk protivníka, ho dal zbúrať. V súčasnosti sa tu organizujú i rôzne podujatia, ktoré nádvorie hradu oživujú. Môžete si jeho návštevu vychutnať v kľude a súkromí, len s pár ďalšími turistami, alebo zažiť jeho rušnejšiu atmosféru. Výber nechám na vás. Každopádne je to miesto, kde sa plánujem vrátiť, lebo v tomto kraji je čo objavovať.

nádvorie hradu
Juhovýchodná časť hradu Lichnice, 2020 (foto: KUNSTARTUM)

Čo ešte navštíviť v okolí

  Keďže zrúcanina hradu Lichnice sa nachádza v Pardubickom kraji, tak istotne je potrebné spomenúť samotné mesto Pardubice, viažuce sa s výrobou medového perníku alebo preslávené dostihmi Veľká pardubická. Avšak čo sa týka architektúry a umenia, tak tu stoja za zmienku automatické Gočárové mlynypardubické Krematórium. Z galérií môžete navštíviť krajskú Gočárovú galériu a Galériu mesta Pardubice (GAMPA). Z okolitých miest sa môžete pozrieť do mesta Chrudim s mnohými historickými pamätihodnosťami ako Chrám Nanebovzatia Panny Márie, Mydlářovský dům, v ktorom sídli Múzeum bábkarských kultúr a iné.

  V Pardubickom kraji sa nachádza taktiež niekoľko zámkov a hradov. Tu spomeniem pár zámkov ako napríklad Pardubický zámok, zámok Choltice alebo Slatiňany, či vzdialenejšie zámky ako zámok Litomyšl, Letohrad, Nové Hrady, Nový zámek u Lanškrouna, či zámok v Moravské Třebové. Z hradov stoja za zmienku hrad Kunětická Hora, alebo vzdialenejšie hrady Litice nad Orlicí Svojanov.

  Keďže hrad Lichnice sa nachádza neďaleko Stredočeského kraja, tak môžete navštíviť aj blízke pamätihodnosti, ktoré som spomenula v článku venovanom zámku Žleby.

Zoznam bibliografických odkazov:

hrad Lichnice, zřícenina. [cit. 2020-09-28]. URL:https://www.pamatkovykatalog.cz/hrad-lichnice-zricenina-12871987/

Zřícenina hradu Lichnice [cit. 2024-09-5]. URL:https://www.tremosnice.cz/e_download.php?file=data/editor/132cs_1.pdf&original=Historie%20o%20z%C5%99%C3%ADzenin%C4%9B%20hradu%20Lichnice.pdf/

Pohľad zo severovýchodnej veže na vstupnú bránu na východe a juhovýchodnú časť hradu Lichnice, 2020 (foto: KUNSTARTUM)

Obrázok 4 z 14

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top