Výber z tvorby Martiny Majcherovej

Ak čítate túto reportáž ešte počas júna 2021, tak máte možnosť navštíviť výstavu Martiny Majcherovej Výber z tvorby v príjemnom prostredí novootvorenej umeleckej kaviarne Bothár v Banskej Bystrici, ktorá sa začala v piatok 4.6.2021 a potrvá do stredy 30.6.2021. Ak ste ale výstavu nestihli, tak tu nájdete podrobné informácie o výstave, ako aj o umelkyni Martine Majcherovej a jej tvorbe.

  Na otvorení výstavy diel Martiny Majcherovej som nechýbala ani ja, kde som mala možnosť zoznámiť sa osobne s niektorými členmi Zvolenskej sedmičky, vrátane Martiny Majcherovej. Zároveň to bol pre mňa konečne po dlhej dobe nejaký kontakt s umením naživo, hneď na druhý deň po príchode na Slovensko.

Martina Majcherová a Zvolenská sedmička
Martina Majcherová (vľavo) spolu s ďalšími členmi Zvolenskej sedmičky na vernisáži výstavy Výber z tvorby Martiny Majcherovej, ktorá sa konala v kaviarni Bothár v Banskej Bystrici, 4.6.2021. (foto: KUNSTARTUM)

Vernisáž Výber z tvorby Martiny Majcherovej

  Otvorenie výstavy bolo spojené so samotným otvorením umeleckej kaviarne Bothár a zahájenia vzájomnej spolupráce so Stredoslovenským osvetovým strediskom v Banskej Bystrici. A prečo práve Zvolenčanka Martina Majcherová mala tú česť, mať ako prvá výstavu v banskobystrickej kaviarni? Pretože Martina získala ocenenie v krajskom kole celoslovenskej súťaže Výtvarné spektrum 2021, ktoré sa uskutočnilo na pôde Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici, a tým pádom postupuje do celoštátneho kola.

  Samotná vernisáž sa konala na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska, hoci obrazy boli umiestnené v interiéri kaviarničky. Tá začala o 18.00 príhovormi majiteľky kaviarne, vedenia zo Stredoslovenského osvetového strediska a samotnej Martiny Majcherovej. Piatkový umelecký podvečer sa niesol aj v tóne hudby v podaní banskobystrickej jazzovej hudobnej skupiny Sklerotic Jazz Band, ktorá spríjemňovala po príhovoroch debaty návštevníkov na nádvorí. Kým niektorí debatovali vonku a vychutnávali si skvelo pripravené pohostenie, iní sa striedali pri obdivovaní obrazov v kaviarni. Návštevníkov bolo hojne a obrazy ich zaujali, čoho dôkazom je aj to, že v prvých hodinách otvorenia výstavy sa už nejaké obrazy dokonca predali.

Vernisáž Výber z tvorby Martiny Majcherovej
Príhovor na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici (foto: KUNSTARTUM)

O výstave Výber z tvorby Martiny Majcherovej

  Výstava Výber z tvorby, ako už naznačuje názov, zahrňuje vybrané diela z portfólia Martiny Majcherovej. Jej tvorba vychádza zväčša z fotografií, ktoré sama zhotovuje. Martinine priam hyperrealistické čiernobiele maľby sú bohaté na motívy. Môžeme tu nájsť portréty známych osobností, zátišia, detaily prírodnín ako sú drevá, či kvety, ale aj zobrazenia mesta Banská Štiavnica, ktoré je autorkinou srdcovkou. Všetkých 15 obrazov vypĺňa útulný interiér kaviarne Bothár na Dolnej ulici 35, v Banskej Bystrici.

Banská Štiavnica
Martina Majcherová, Banská Štiavnica, 2021, akryl na plátne, 80×50 cm (foto: KUNSTARTUM)

O výtvarníčke Martine Majcherovej

  Martina Majcherová pochádza zo Zvolena. Talent zdedila po mame. Už v detstve ju bavilo maľovať, ale maľbu začala viac rozvíjať pred pár rokmi, keď objavila čaro rychloschnucého akrylu, ktorý jej umožňoval tvoriť v domácom prostredí.  Namaľovanie prvého čiernobieleho portrétu ju uchvátilo natoľko, že sa rozhodla vzdať farieb a venuje sa len čiernobielemu zobrazovaniu, ktoré je pre jej tvorbu charakteristické. Jej maľby sú prevažne hyperrealistické. Vychádzajú z fotografie, ktorej sa Martina taktiež venuje. Okrem fotorealizmu maľuje aj obrazy v štýle pop-artu. Hoci Martina Majcherová je neprofesionálna výtvarníčka, jej maľby si pozoruhodné a neraz sa dajú zameniť s fotografiou – sú až tak do detailu prepracované. Obdivuhodné je aj to, že touto technikou maľuje na prevažne menšie až stredné formáty, čo si vyžaduje obrovskú dávku zručnosti a trpezlivosti.

  Martina Majcherová je od roku 2015 členkou výtvarného združenia Zvolenská sedmička, ktoré združuje profesionálnych a neprofesionálnych výtvarníkov. Každoročne sa toto združenie prezentuje na spoločnej výstave Zvolenský výtvarný salón, ako aj na plenéri v meste Zvolen Ateliér pod nosom. Združenie sa, okrem organizovania spomenutých podujatí, zúčastňuje takisto na iných výstavách, akciách a projektoch s výtvarným zameraním, ale zameriava sa i na akcie v prospech detí. V súčasnosti združenie zoskupuje viac ako 20 členov.

Martina Majcherová obrazy v kaviarni Bothár
Obrazy Martiny Majcherovej: V kôlni I, Jeden vedľa druhého, V kôlni II, ktoré boli vystavené v kaviarni Bothár, v Banskej Bystrici. (foto: KUNSTARTUM)

Záver

  Vernisáž výstavy, ako i samotnú výstavu hodnotím veľmi pozitívne. Obrazy vystavené v kaviarni hodnotím ako skvelý nápad. Vychutnávať si umenie počas posedenia pri káve alebo inom nápoji je veľmi skvelá myšlienka. Budem držať palce novovzniknutej umeleckej kaviarni Bothár a prajem jej do budúcna množstvo výstav a návštevníkov. Takýchto kaviarní, ktoré chcú podporovať umenie nie je veľa, o to viac je to cennejšie, ak sa nejaká nájde, a to ešte v okolí, kde sa pomerne často pohybujem pri mojich návštevách Slovenska.

  Obrazy Martiny Majcherovej, ktorá mala tú česť ako prvá tu vystavovať, boli pohlcujúce. Miestami boli niektoré maľby na pohľad pomýliteľné s čiernobielou fotografiou, čomu dopomohli vynikajúco spracované detaily. Tých bolo asi najviac v zobrazeniach Banskej Štiavnice. Ale ani iné obrazy neboli o niečo horšie. Priam naopak. Obrazy ako Jeden vedľa druhého, či V kôlni I a II, ktoré zobrazovali kamene a drevá, boli takisto impozantné. Tvorba Martiny ukazuje, že má čo svetu ukázať. Hoci umenie je pre ňu najmä záľuba, dúfam, že v ňom dlho zotrvá a budeme mať možnosť navštevovať jej výstavy obrazov častejšie.

Príhovor na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici. (foto: KUNSTARTUM)

Obrázok 1 z 11

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top