Arentshuis – múzeum umelca Franka Brangwyna v meste Bruggy

 Galériu Arentshuis som navštívila v podstate náhodne, keďže sa nachádza neďaleko od Groeningemuseum v meste Bruggy, ktoré som navštívila počas môjho jarného pobytu v Belgicku. Až neskôr som sa dozvedela, že Arentshuis je vlastne pobočkou Groeningemuseum a je určený na dočasne výstavy s tým, že sa tam nachádza aj stála expozícia diel belgicko-anglického umelca Franka Brangwyna.

Arentshuis, Bruggy, Belgicko,a Frank Brangwyn
Prvé poschodie galérie Arentshuis je venované umelcovi s menom Frank Brangwyn (foto: KUNSTARTUM)

O Arentshuis

 Ako som už v úvode spomenula, Arentshuis je pobočka Groeningemuseum. Na jeho prízemí sa nachádza umelecký salón Arents, kde sa konajú rôzne podujatia, či diskusie. V prízemí sa konajú aj dočasné výstavy, kým na prvom poschodí sa nachádza stála expozícia diel belgicko-anglického umelca Franka Brangwyna.

História Arentshuis

História samotnej budovy je oveľa staršia, ako jej využitia na múzejné účely.

 Až do 17. storočia bol Arenthuis súčasťou panstva Gruuthuse, kým tento kaštieľ nezískala rodina Arents. Tí ho dali prestavať koncom 18. storočia do jeho takmer súčasnej podoby. Začiatkom 20. storočia sa rozhodlo mesto budovu získať na múzejné účely. Budova tak bola napriek majiteľovmu nesúhlasu vyvlastnená. Od roku 1910 pôsobí Arentshuis ako múzeum umenia. Záhrada Arentshof patriaca ku kaštieľu bola prestavaná a zmenila sa park pre verejnosť. Arentshuis najprv slúžil najmä ako depozit Groeningemuseum. V roku 1936 daroval Frank Brangwyn mestu Bruggy časť svojho diela, ktoré bolo potom integrované do múzea. Od roku 1954 do roku 1968 v budove sídlila správa mestských múzeí v Bruggách, až kým sa nestala miestom stálej expozície diel Franka Brangwyna a krátkodobých výstav.

Kde sa Arentshuis nachádza a ako sa sem dostať

 Arentshuis sa nachádza v meste Bruggy na severozápade Belgicka. Budova leží na ulici Dijver 16, neďaleko centra, kde sa v okolí nachádzajú ďalšie zaujímavé miesta ako Gruuthusemuseum, či Groeningemuseum.

 Ja osobne som sa do Arentshuis dostala cestou z Gruuthusemuseum – múzea zameraného na úžitkové umenie v Bruggách v období od 15.-19. storočia, keď som vyšla z nádvoria na ulicu Dijver. Hneď vedľa vpravo sa o niečo ďalej nachádza vstupná brána do menšieho nádvoria, kde po pravej strane je vchod do Arentshuis.

 Ak chcete vedieť ako cestovať do Belgicka, či ako sa dostať do mesta Bruggy, podrobnejšie informácie nájdete v predchádzajúcej reportáži: Groeningemuseum – múzeum belgického vizuálneho umenia v meste Bruggy tu.

Vstupné a otváracie hodiny Arentshuis

Arentshuis ponúka vstupné zdarma, nie je potrebná ani rezervácia.

Čo sa týka fotografovania, je taktiež zdarma, no nesmie sa používať blesk.

Otváracie hodiny:

Od utorka do nedele: od 09:30 – 17:00

Viac aktuálnych informácií o otváracej dobe, či vstupenkách nájdete na stránke tu.

Prehliadka v Arentshuis:

 Hneď na začiatku po vstupe cez bránu som mala pochybnosti, či je Arentshuis otvorený, keďže sa pred jeho vchodom javil čulý pracovný ruch. Totižto boli tam pravdepodobne práce na prízemí, kde neskôr vznikol Salón Arents. Práve pre tieto práce bolo sprístupnené len poschodie s dielami Franka Brangwyna. Po „zakúpení“ lístka som sa teda vybrala na prvé poschodie, kde som sa presvedčila, že kolekcia jeho diel je naozaj pestrá. Nachádzajú sa tu maľby, akvarely, kresby, grafiky, nábytok, no i koberce a keramika. Dokonca aj vitríny sú vyrobené podľa Brangwynovho dizajnu.

Frank Brangwyn
Z tvorby Franka Brangwyna (foto: KUNSTARTUM)

 Belgicko-britský všestranný umelec Frank Brangwyn má na svojom konte viac ako 12 000 výtvorov. Maľoval olejovými farbami, temperami a akvarelom. Bol taktiež významným grafikom a pod vplyvom hnutia ‚Arts & Crafts‘ navrhoval aj nábytok, koberce, vitráže či dokonca šperky. Za svoju tvorbu vďačí rôznym medzinárodným umeleckým hnutiam zo začiatku 20. storočia. V jeho tvorbe sa nachádzajú ozveny socialistického realizmu, viedenskej secesie, secesie, art deco a modernizmu.

Frank Brangwyn
Z tvorby Franka Brangwyna (foto: KUNSTARTUM)

Záver

 Návštevu Arentshuis beriem ako doplnenie programu, ktorý som absolvovala v daný deň v meste Bruggy. Preto aj návštevu Arentshuis neodporúčam ako hlavný program, keďže nemá až tak čo ponúknuť. Osloviť môže jedine zaujímavým programov v Salóne Arents, ktorý ešte v čase mojej návštevy nebol otvorený, alebo nejakou pútavou dočasnou výstavou. Diela z expozície Franka Brangwyna ma len obohatili v zmysle spoznania tvorby pre mňa doteraz neznámeho umelca. Tým, že galériou som prechádzala sama a bolo sprístupnené len prvé poschodie, tak som ňou prešla pomerne rýchlo, keďže samotná budova nie je veľká. Návšteva vám teda zaberie menej ako polhodinu. Či návštevu Arentshuis odporúčam? To nechám na zváženie každého jednotlivca. Bruggy ponúkajú pre mňa oveľa viac zaujímavejších miest, no ako skrátenie si času z dlhej chvíle to nie je zlá voľba.

Arentshuis, Frank Brangwyn
Prvé poschodie galérie Arentshuis s dielami umelca Franka Brangwyna (foto: KUNSTARTUM)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top