Vivien Mihalish – šaty pre mestské princezné a každodenné víly

Hoci odmalička mala vzťah k tvorbe odevov a študovala odevný dizajn na strednej škole, náhoda ju zaviedla k štúdiu žurnalistiky. Avšak počas vysokoškolského štúdia ju stále vábilo navrhovanie a šitie, až postupne vytvorila vlastnú značku. Veronika Miháliková, ktorá tvorí pod vlastnou značkou Vivien Mihalish, v rozhovore porozpráva o svojich začiatkoch, predstaví svoju značku, prezradí, ako vyzerá jej bežný pracovný deň, ale aj dá nejaké rady pre tých, čo sa chcú živiť odevným dizajnom.

Veronika Miháliková, Vivien Mihalish
Veronika Miháliková – odevná dizajnérka tvoriaca pod vlastnou značkou Vivien Mihalish, 2020 (foto: Maňo Strauch)

Pre Vašu tvorbu, pod ktorú spadá značka Vivien Mihalish, je charakteristická pomalá móda a motto, že šijete svoje modely najmä pre mestské princezné. Poďme však najprv k Vašim začiatkom. Ako ste sa dostali k odevnému dizajnu?

Odmalička som tak nejako inklinovala k móde, textilu a k rôznym textilným technikám. Ako malé dievča som rada kreslila, hlavne rôzne ženské postavičky. Neskôr som k nim pridávala aj odev. Cez prestávky na základnej škole som navrhovala šaty pre spolužiačky. Okrem toho ma mamina učila vyšívať alebo háčkovať, sama šila, čo ma tiež inšpirovalo.

Chodila som na výtvarnú výchovu počas celej základnej školy a potom, keď som našla odbor odevný dizajn na trenčianskej umeleckej škole, bol to výber bez váhania, hoci som úplne nevedela, do čoho idem. Myslela som, že na škole bude viac kreslenia a navrhovania, ale nakoniec sme sa celkom dosť zaoberali krajčírskym remeslom. Odstupom času si myslím, že tam mohlo byť oveľa menej kreslenia a oveľa viac šitia, lebo to ma naozaj bavilo.

Následne po strednej škole sa Vám nepodarilo ďalej študovať odevný dizajn na vysokej škole. Miesto toho ste študovali žurnalistiku. Prečo tento odbor?

Okrem odevného dizajnu ma bavilo písanie. Písala som doma tíndežerské romány, vytvárala s kamarátkami magazíny. Dokonca moja kamoška Kika s úryvkom môjho skromného diela vyhrala Hviezdoslavov Kubín. Inak, ten  román sa mi napokon úplne vymazal z počítača, takže toto je jediná spomienka na neho 😀 .

Neskôr, keď som už vedela, že ma nevzali na vysokú školu do Zlína, na odevný dizajn, frustrovaná som nevedela, čo robiť. Vybrala som si výtvarnú pedagogiku a práve Kika ma nahovorila na to, aby som sa prihlásila aj na žurnalistiku, ona tam šla tiež. Pamätám si, že za mňa vypísala prihlášku ona. A keď ma vzali na oba odbory, tá žurnalistika mi pripadala viac zaujímavá ako výtvarná pedagogika, tak som šla tam. 

Počas  vysokoškolského štúdia Vás však neustále vábila tvorba odevov a šitie. Ako sa Vám podarilo Vašu záľubu skĺbiť so štúdiom a brigádami?

Veľmi ťažko. Avšak mňa to šitie vždy tak bavilo, že som si našla občas voľnú chvíľku na tvorbu. Ale boli obdobia, keď som naozaj na to nemala čas, lebo som dochádzala do školy z Bratislavy do Nitry každý deň a potom pracovala. Zlepšilo sa to až keď som prestúpila na magisterský stupeň do Bratislavy a začala pracovať v butiku s oblečením od slovenských dizajnérov. Mala som viac času a to prostredie butiku bolo veľmi inšpiratívne, že som sa do toho šitia pustila viac. Začala som pomaličky tvoriť maličké kolekcie, ktoré som ponúkala cez portál Sashe. Neskôr prišli prvé zákazky na mieru. To už bolo jasné, akým smerom by som sa chcela uberať.

A práve v tomto období ste vytvorili svoju vlastnú značku Vivien Mihalish. Bolo to akési plynulé vyústenie Vašej doterajšej tvorby, alebo bolo vždy Vašim snom mať vlastnú odevnú značku?

Bolo vždy mojím snom tvoriť módu a vlastná odevná značka je potom taký prirodzený proces. Aby tie odevy mohli nosiť moje meno, mať určitý rukopis a byť zasadené v určitom koncepte. Ten sa však vyvíjal postupne.

Čím je značka Vivien Mihalish charakteristická? Ako by ste ju sama opísali?

Najradšej ju opisujem ako feminínu s esenciou vintage štýlu. Je nadčasová, no musí presne zapadnúť do štýlu nositeľky. Hodí sa pre mestské princezné, čo sú ženy, ktoré milujú eleganciu, strihy s veľkými točivými sukňami a rozprávkovými prvkami ako sú volány, mašle alebo krajkové akcenty. Taktiež je pre každodenné víly, ktoré majú rady dlhé splývavé sukne s dezénmi s motívom prírody.

Veronika Miháliková – odevná dizajnérka tvoriaca pod vlastnou značkou Vivien Mihalish, pózujúca so svojimi šatami, 2020 (foto: Maňo Strauch)

Vaše modely sú v štýle slow fashion, používate prevažne prírodné materiály a látky – dá sa teda povedať, že Vaša móda je trvalo udržateľná. Prečo ste sa rozhodli ísť touto cestou a používať najmä prírodné textílie?

Pretože ja sama nič iné neoblečiem. Nosiť polyester je mi vyslovene nepríjemné, tak prečo by som to mala ponúkať svojim klientkam? Prírodné materiály ešte k tomu aj naozaj fantasticky vyzerajú, sú také prirodzené, majú pekné odlesky, či farebné odtiene.

Snažíte sa aj v súkromí žiť udržateľne a v súlade s prírodou?

Asi áno. Aj keď niekedy sa ani nesnažím, je to také prirodzené, prípadne je to vôbec zištné, keď sú z toho prípadne iné výhody, alebo sa nedá inak.  Napríklad nemáme auto a cestujem len MHD, lebo sa bojím šoférovať. Navyše je to pre mňa mnoho ráz oveľa pohodlnejšie a dokonca aj rýchlejšie, lebo veď tie električky sú super a meškajú výnimočne. Skúšam si pestovať trošku zeleniny na balkóne, no pravdou je, že nie je nič lepšie ako nový kvietok , červenajúca sa paradajka či nová, neskutočne chutná uhorka.  Je aj veľmi výhodné mať malý šatník s vecami, ktoré rada nosím, pristanú mi, ladia s mojím štýlom. Nemusím teda ráno premýšľať, čo si oblečiem. Veci sa mi kombinujú ľahko. To ma nevedie nakupovať neuvážené kvantá vo fast fashion reťazcoch.  Tiež mi väčšmi posledné roky chutí rastlinná strava, príde mi pestrejšia a  lepšie mi z nej trávi a celkovo sa vďaka nej cítim lepšie. Mäso mi naozaj nechýba.

Tvoríte prevažne šaty, ktoré vyzerajú romanticky a mnohé napriek rôznym prvkom ako volány, či mašle, sú nositeľné i v bežný deň. Ako ste sama spomenuli, sú určené pre urban princezné a každodenné víly. Čo Vás inšpiruje pri tvorbe vlastných modelov?

Ja a moje klientky. Páči sa mi tento štýl. Vždy ma veľmi nadchýnali jednotlivé prvky v rámci street stylu alebo obrázkov z runway od svetových dizajnérov. Keď som našla koncept a smerovanie značky, zistila som, že navrhujem veci, ktoré ja sama potrebujem, neviem nájsť v obchodoch a páčia sa mi. Teraz ma vedia veľa ráz inšpirovať aj klientky a ich konkrétne potreby pri custom made modeloch, ktoré potom rada zakomponujem v ďalších kolekciách.

Vivien Mihalish
Červený vlnený kabát zn. Vivien Mihalish, kolekcia Zima 2021. Modelka: Hana Ďuricová ( Agentúra Heriett Models), Make up: Lenka Vrbiaková, Hairstylist: Patrik Kišeľa. (foto: Marian Weber – Ateliér Zweng)

Keď sme už pri inšpiráciách, sledujete slovenskú a svetovú módnu scénu? Máte prípadne nejaké návrhárske vzory?

Veľmi rada sledujem módu. Neviem, či sú to vzory, ale páči sa mi tvorba tuzemských dizajnérov ako Zuzana Kubíčková, Lay Sedláková, Marcel Holubec, Boris Hanečka. Zo zahraničných sú to: Vilshenko, Luisa Beccaria, Erdem, alebo Carolina Herrera.

Okrem sezónnych kolekcií vytvárate i modely na mieru podľa návrhu. Ako vznikajú také šaty na mieru?

Začína to tým, že mi napíše klientka, že potrebuje, alebo si želá šaty. Napíše mi atribúty, ktoré sa zhodujú s konceptom mojej tvorby, alebo si vyberie už existujúci model z môjho portfólia, ktorým sa môžem inšpirovať, lebo sa jej páči. Naskicujem jej daný model. Ona mi potom k nemu môže odovzdať nejaké poznámky. Keď sme dohodnuté, rozošijeme model na skúšku. Odskúšame ho podľa potreby, dokončíme, model odovzdám. Niekedy, keď klientka býva ďaleko, neprebehne skúška.

Vivien Mihalish
Bavlnené ružové šaty s volánom ozdobené hadovkou zn. Vivien Mihalish, kolekcia Predjarie 2022. Modelka: Denisa Vyšňovská. (foto: Marian Weber – Ateliér Zweng)

Ak by ste si mali vybrať jeden model šiat, ktoré ste navrhli a ušili, ktoré by ste si zvolili a prečo?

To je ťažké, lebo veľa modelov Vivien Mihalish mám aj ja v šatníku a veľmi rada ich nosím (skromne :D). No asi to vyhrajú moje čierne svadobné šaty v strihovom prevedení Fulgensia z viskózy so štruktúrou bodiek.

Ako vyzerá Váš bežný deň odevnej návrhárky a tvorkyne? Čo všetko spadá pod túto prácu?

Ráno pred odchodom do ateliéru sa venujem sociálnym sieťam, pridám fotku na Instagram, vybavím maily. Po príchode sa venujem samotnej tvorbe, takže pracujem na konkrétnych zákazkách, prípadne šijem šaty do kolekcie. Ak mám v ten deň stretnutia a skúšky, vybavím tie. Priebežne vybavujem aj správy, maily, sociálne siete, komunikujem s pani krajčírkami, ak treba, posielam a balím balíčky, ak v ten deň sú. Po príchode domov večer ešte občas skicujem alebo robím faktúry.  Sú aj iné dni, napríklad kedy sa fotí kolekcia, cestujem za pani krajčírkou, nakupujem látky a galantériu, či nahadzujem produkty na web. 

Vaša cesta za vlastnou odevnou značkou Vivien Mihalish nebola jednoduchá. Čo by ste poradili na základe Vašich skúseností prípadným záujemcom, ktorí sa chcú živiť odevným dizajnom?

Ja neviem, či som kompetentná radiť, lebo ja sa niekedy tak zamyslím, že keby mám šancu to odštartovať všetko odznova s tými znalosťami a skúsenosťami čo mám, urobila by som veľa vecí inak.

Hlavne asi nech si spočiatku zistia, uvedomia, čo všetko zahŕňa mať firmu /živnosť, nájdu si dobrého účtovníka, ktorý im vo veciach urobí systém a poradí im s týmito administratívnymi „neumeleckými“, no potrebnými vecami. Tiež, nech si dobre nastavia cenotvorbu hneď od začiatku, skrátka prepočítajú si, koľko musí stáť ich výrobok, aby to vlastne malo zmysel. Okrem toho, si treba uvedomiť, že to nie je žiaľ len o tvorbe samotnej, ale zahŕňa to aj mnoho iných dôležitých činností, ktorým treba venovať čas. No a ten čas treba rátať do pracovného času, lebo ja na to niekedy zabúdam. Budete tiež potrebovať veľa trpezlivosti, disciplíny a viac peniaze investovať ako si ich užívať 🙂 .

Kde môžeme nájsť modely značky Vivien Mihalish? Prezentujete Vaše modely taktiež na módnych prehliadkach?

Jedine v mojom ateliéri na Mickiewiczovej ulici 5, na webe vivienmihalish.sk alebo v Sashe galérii. Neprezentujem zatiaľ modely na módnych prehliadkach.

Aké plány do budúcna máte ohľadom Vašej tvorby?

Momentálne si užívam, že mám ateliér s výkladom v Starom meste. Takže moje modely sú súčasťou ulice, spektra bratislavských obchodíkov, môžu ich objaviť  nové klientky. To bol môj veľký plán od počiatku vzniku značky, takže sa snažím, aby to tak ostalo. V priestore by som rada občas usporiadala nejaký event na odprezentovanie kolekcie.  Rada by som udržala koncept niekoľkých malých pestrých kolekcií do roka a tiež šitie na mieru.

Veronika Miháliková

Vivien Mihalish

je odevná značka, ktorú vytvorila Veronika Miháliková (1993, Trenčín).

Veronika Miháliková absolvovala odbor odevný dizajn na Strednej odbornej umeleckej škole v Trenčíne. V roku 2018 ukončila magisterské štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika.

Počas vysokoškolského štúdia sa vrátila k navrhovaniu a tvorbe šiat. Postupne založila vlastnú značku Vivien Mihalish.

Značku Vivien Mihalish tvoria prevažne modely dámskych šiat z prírodných materiálov. Pre odevy sú charakteristické prvky ako volány, mašle alebo krajkové akcenty, veľké točivé, alebo splývavé sukne, či motívy prírody. Šaty sú určené pre ženy milujúce eleganciu, romantiku, či rozprávkový svet – teda pre mestské princezné,  ale aj každodenné víly, ako nazýva svoje klientky samotná autorka šiat.

Ateliér Vivien Mihalish sa nachádza v Bratislave.

Veronika Miháliková – odevná dizajnérka tvoriaca pod značkou Vivien Mihalish, 2020 (foto: Maňo Strauch)

Obrázok 1 z 10

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top