Martin Kačmarek a jeho nahnevaní farmári

Detstvo strávil ako väčšina chlapcov na dedine. Buď sa motal okolo strojov a pomáhal na gazdovstve, alebo sa hral doma na počítači. Okrem toho rád aj kreslil. To neskôr vyústilo do toho, že sa začal venovať maľbe, kde spája pre neho nie až tak odlišné témy do hromady. Martin Kačmarek v rozhovore prezradí ako sa dostal k umeniu, prečo spája v tvorbe poľnohospodárstvo a virtuálnu realitu, čím ho farmárčenie zaujalo, ale aj porozpráva o svojich plánoch do budúcna.

Martin Kačmarek a Thinking with Mr. Hayman
Martin Kačmarek, Thinking with Mr. Hayman, 2021, akryl olej a airbrush na plátne, 300×190 cm (foto: archív Martin Kačmarek)

V tvojej aktuálnej tvorbe spájaš dokopy na prvý pohľad dve navonok dosť odlišné témy. Prvou je poľnohospodárstvo. Druhou je zas fiktívny virtuálny svet. Ako ťa napadlo spojiť tieto dve dosť odlišné témy dohromady? Čo majú poľnohospodárstvo a virtuálna realita spoločné?

Ani neviem. Baví ma virtuálny svet, ale aj ten reálny. Poľnohospodárstvo sledujem odmalička. Baví ma kombinovať témy do absurdity: hip-hop, traktory, hry a iné.

Tvoja fascinácia poľnohospodárstvom sa naplno prejavila u teba v tvorbe. Máš s roľníctvom aj osobné skúsenosti, alebo zážitok, ktoré ťa pozitívne ovplyvnili? Alebo sa oň zaujímaš skôr v teoretickej a všeobecnej rovine, keďže obrábanie pôdy a hospodárenie bolo v minulosti typickým životným štýlom pre väčšinu ľudí žijúcich na našom území?

Áno, máme doma gazdovstvo. Takže mám aj osobné skúsenosti a samozrejme i pekné zážitky na obdobie, keď som bol malým chlapcom. Zaujímam sa samozrejme aj o teóriu poľnohospodárstva, najmä knihy o slovenských farmároch, vývoj družstiev a ich pomalý zánik. Taktiež ma ovplyvňujú instagramové stránky, ktoré prezentujú poľnohospodárstvo a jeho laické prístupy a rôzne lifehacky.

Tvoje diela sú zmesou farmárskej kultúry našich predkov a súčasnej kultúry virtuálnej reality. Poukazuješ vo svojej tvorbe na tieto paradoxy, príp. porovnávaš rozdiely doby minulej a súčasnej? Alebo sa skôr jedná o zobrazenie tvojho osobného záujmu o túto neštandardnú kombináciu tém?

Neviem, či to nazvať paradoxom. Využívam minulosť aj súčasnosť. Čiže neporovnám, ale spájam. Tým vzniká niečo, čo môžem nazvať neštandardná kombinácia.

Na tvojich obrazoch sú vyobrazené zväčša tváre alebo mohutné postavy farmárov v ich typickom prostredí. Ako poukazuješ v maľbách na virtuálny svet?  Akú symboliku môžeme nájsť v tvojich obrazoch?

V tvári zobrazujem klasických nahnevaných poľnohospodárskych pracovníkov, ktorých nebaví systém a sú podráždení z každej maličkosti. V maľbe úplne nepoukazujem na virtuálny svet, skôr ho prežívam. Z prežitku vyskladám obraz. Symboliku môžeme nájsť napríklad v nahnevanom výraze tváre a neoholených portrétoch farmároch s cigaretami v ústach. Taktiež hocijaké bizarné poľnohospodárske stroje a náradia.

Corn thief, poľnohospodárstvo, maľba
Martin Kačmarek, Corn thief, 2021, akryl olej a airbrush na plátne, 170×200 cm (foto: archív Martin Kačmarek)

Aký máš ty osobne vzťah k virtuálnej realite? Hrával si, alebo ešte hrávaš počítačové hry? Ak, áno, tak aké napríklad?

K hrám mám pozitívny vzťah, aj ich hrávam. Akurát v tom reálnom svete si nedáš že: „NEW GAME“ 😀 . Z hier, ktoré hrám spomeniem Farming Simulator, ale aj GTA.

V minulosti si do svojich diel interpretoval virtuálno-fiktívnu postavu Carla Johnsona práve z hry Grand Theft Auto (GTA) San Andreas a vytváral tak voľné pokračovanie jeho životného príbehu…

Bol to taký semestrový skrat.

Ostaňme ešte trochu v minulosti. Môžeš prezradiť, ako si sa vlastne dostal k výtvarnému umeniu? Ovplyvnili ťa počítačové hry a ich grafika v rozhodnutí, že sa chceš venovať umeniu?

Od malička som kreslil, napr. hocijaké plány drevených stavieb, 3D kocku, traktory, a tak. Hral som hry, aj kreslil. Nespájal som to.

Tvoju tvorbu charakterizujú najmä maľby, pri ktorých používaš olej, akryl, temperu, ale aj techniku airbrush. S airbrashom ti vznikla, dalo by sa povedať samostatná, séria diel. Môžeš popísať ako vznik týchto diel?

Ak myslíš tú sériu airbrush kresieb na papieri, tak je to vlastne dosť spontánna činnosť. Taká hra tvarov, s ktorou následne manipulujem a skladám podľa toho, čo mi to pripomína, a nad čím v tú chvíľu rozmýšľam. V maľbách to kombinujem – hmota olejovej stopy je vpredu, prostredie v pozadí je rozostrené, teda ten airbrush.

Výstavy tvojich diel častokrát dopĺňajú rôzne objekty, či inštalácie. Ako vznikajú?

Veľmi jednoducho. Mám v oku stále nejaké readymadey, ktoré sa mi hodia k tomu, čím sa zaoberám. Spomeniem napríklad objekt s názvom „HayMan“ (zabalené seno pre morčatá). To mi pripomínalo počítačovú verziu sena – proste, Hay.rar/zip. Následne som balíky sena poskladal do pripomínajúcej ľudskej figúry, ktorá odkazuje na dožinkové slávnosti.

Jednu site-specific inštaláciu si vytvoril aj počas umeleckej rezidencie Kláštor Opening v Kláštore hieronymitánov v Štiavnických Baniach. Okrem nej si namaľoval jeden rozmerný obraz. Môžeš o týchto dielach porozprávať viac?

Site specific inštalácia vznikla v deň vernisáže, bez akéhokoľvek plánu vytvoriť ju. Už na začiatku rezidencie som si všimol kopu sena v átriu, ale prišlo mi zbytočné ju kombinovať s maľbou. Páčila sa mi sama o sebe tam, kde bola. Až po urbex prechádzke kláštorom som narazil na bočné osadenie starých lavíc, ktoré mi pripomínali ovečky. Tak som kopu sena doplnil „ovečkami“.

Okrem toho som namaľoval aj jeden rozmerný obraz, na ktorom je baník, ktorý hejtuje svoju robotu. Ako povedal môj oco: „Dosť bolo otrokarizmu, daj to na instagram.“ 🙂

Betlehem, Kláštor Opening, Štiavnické Bane
Martin Kačmarek, Betlehem, 2021, site-specific objekt, seno, drevené lavice, vedro. Objekt bol nainštalovaný v nádvorí Kláštora hieronymitánov v Štiavnických Baniach počas rezidencie Kláštor Opening. (foto: KUNSTARTUM)

Okrem Kláštora Opening máš na konte viacero tvorivých podujatí. Ak by si mal charakterizovať tvorbu v ateliéri a v cudzom prostredí – na nejakom umeleckom podujatí, v čom je rozdiel? Čo preferuješ a prečo?

V ateliéri je väčšia pohoda, alebo väčšia „lenivosť“. Pustím si podcast a maľujem. Avšak vôbec mi nerobí problém maľovať niekde inde, keď mám čo potrebujem. Samozrejme, preferujem ateliér. Ani som sa nezamýšľal, že si len tak zoberiem torbu a pôjdem „mastiť“ niekde na ulicu.

Na čom momentálne pracuješ a aké plány máš do budúcna?

Momentálne pracujem na tom, aby mi nevybuchli nervy z úradu práce. Mimo toho dokončujem maľby na kolektívnu výstavu vo Valencii, ktorá bude koncom novembra. Ďalej už neprezradím.

Martin Kačmarek

Martin Kačmarek (1996, Spišská Nová Ves)

Je slovenský umelec a maliar.

Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici, v ateliéri STARTUP pod vedením doc. Jána Triašku, ArtD..

Na konte má niekoľko kolektívnych a samostatných výstav na Slovensku a v Česku. Zúčastnil sa na niekoľkých festivaloch a rezidenciách v rámci Slovenska.

Jeho tvorba vychádza z jeho záľub a prostredia, v ktorom vyrastal. V tvorbe tak spája do absurdných kombinácií rozličné témy, akými sú poľnohospodárstvo a počítačové hry. Pracuje v médiu maľby, nie sú mu však cudzie ani site-specific inštalácie. Zaoberá sa prevažne figurálnymi námetmi.

Martin Kačmarek v súčasnosti žije a tvorí v Spišskej Novej Vsi.

Corn thief, 2021, akryl olej a airbrush na plátne, 170x200 cm (foto: archív Martin Kačmarek)

Obrázok 2 z 19

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top