Výstava Juraja Schikora: Popros o znamenie

Ak ste už čítali reportáž z výstavy fotografií Matúša Astraba #SLOVENSKO 2020, tak viete, že som sa 18.6.2021 zúčastnila dvoch vernisáží v Banskej Bystrici. Tá, ktorá bola ako prvá, nesie názov Popros o znamenie umelca Juraja Schikora. Nachádza sa v galérii Laboratórium Výrobné Družstvo, na Hornej ulici 36, v Banskej Bystrici. Ak sa vám zdá adresa rovnaká ako v prípade Rozkvet Gallery, tak sa nemýlite. Obe galérie sa nachádzajú v jednom vchode/objekte. Kdežto Laboratórium Výrobné Družstvo je po pravej strane na prízemí pri vchádzaní z ulice do dvora, tak Rozkvet je oproti, v priestoroch na prvom poschodí.  

  Výstava Popros o znamenie potrvá do štvrtka 8.7.2021, tak máte ešte krátky čas ju stihnúť. Určite to využite, neobanujete. Prečo? Lebo samotná výstava je priam spirituálna a pracuje s vašou mysľou, kde dokážete pomocou nej ovplyvniť vystavené diela. Ako? To sa dozviete dvoma spôsobmi: prvý – návštevou výstavy, druhý – ak budete ďalej čítať moju reportáž z vernisáže výstavy Popros o znamenie.

Juraj Schikor, Popros o znamenie, výstava v Laboratórium výrobné družstvo v Banskej Bystrici
Dielo Juraja Schikora na výstave Popros o znamenie,2021, Laboratórium Výrobné Družstvo, Banská Bystrica (foto: KUNSTARTUM)

Vernisáž výstavy Juraja Schikora Popros o znamenie

  Samotná vernisáž sa konala vo výstavných priestoroch galérie Laboratórium Výrobné Družstvo. Objekty Juraja Schikora boli vystavené v dvoch miestnostiach Laboratória. Kurátorom výstavy bol umelec Vlad Yurashko. Spolu s vystavujúcim umelcom Jurajom Schikorom otvorili výstavu príhovorom, kde sme ako diváci dostali dôležité informácie o zmysle výstavy, ako aj inštrukcie, ktoré boli pre efekt z vystavených diel a zážitok z nich kľúčové. Návštevníkov vernisáže bolo dostatočne, aby zaplnili prvú výstavnú miestnosť, kde bol príhovor. Po jeho skočení si návštevníci prezerali diela v oboch miestnostiach a polemizovali o nich. Keďže boli vystavené štyri diela v dvoch menších priestoroch, tak ich prehliadka a skúmanie nezabralo veľa času. Väčšina návštevníkov sa presunula do Rozkvetu, kde začínala ďalšia výstava. Ja som chvíľu počkala, kým sa priestory uvoľnia, a poprezerala som si vystavené objekty osamote, resp. s minimum okolostojacich ľudí. Našťastie otvorenie výstavy v Rozkvete nebolo hneď tesne po zahájení výstavy Juraja Schikora Popros o znamenie. Tak som mala ako-taký čas si ju prejsť. Dostatok času mali aj ostatní milovníci umenia.

Popros o znamenie, Laboratórium Výrobné Družstvo
Z výstavy Popros o znamenie, 2021, Laboratórium Výrobné Družstvo, Banská Bystrica (foto: KUNSTARTUM)

O výstave Juraja Schikora Popros o znamenie

  Vystavené diela, ako už bolo spomenuté, sa nachádzajú v dvoch miestnostiach. Je potrebné poznamenať, že pri tvorbe výstavy Popros o znamenie, sa Juraj Schikor opieral o výskum projektu Global, ako i o výskum uskutočňovaný na Princetonskej univerzite, zameraný na štúdium vplyvu ľudského vedomia na svet okolo nás.

O dielach v prvej miestnosti

  Keď som vošla zvonka do prvej zatemnenej miestnosti, tak ma privítali tri objekty. Ich valcovitý tvar upútal hneď každého diváka na prvý pohľad. V ich vnútri sa približne na úrovni očí nachádzajú v priehľadnom priestore postava Budhu, zlatý kalich s krížom a trojstenný útvar, ktoré sú zvnútra osvetlené. Každý tento malý objekt, umiestnený v tmavých valcoch, má určitú symboliku. Budha predstavuje budhizmus. Kalich s ukrižovaným Kristom na kríži symbolizuje kresťanstvo. Trojstenný objekt je symbolom pre ateizmus. Nad každým zhmotneným symbolom sa tenkých ihlách nachádzajú zlaté disky s krížikmi, alebo so znakom Yin a Yang, či v kalichu levitujúci tmavý fragment Svätého grálu. Všetky tri uzavreté symboly vyzerajú na prvý pohľad tajomne. No zmysel týchto symbolov nastáva až vtedy, keď sa k nim priblížime.

Chcete vedieť, v čo veríte? Táto výstava vám ponúka budhizmus, kresťanstvo a ateizmus. Ale ako sa to dozviete? K dielam sa musíme priblížiť a pozorovať ich. V tomto momente sú kľúčové disky na ihlách a fragment v kalichu, ktoré sa môžu roztočiť podľa toho, v čo veríte. Ako však Juraj Schikor dosiahol tento efekt? V rámci výstavy Popros o znamenie pripravil Juraj Schikor experiment, kde skúma, ako ľudská myseľ ovplyvňuje jeho tvorbu. Do každého objektu sú umiestnené pozorovacie zariadenia, ktoré skúmajú reakcie divákov.

O diele v druhej miestnosti

  Druhá miestnosť vábi už zvonka zvukmi, ktoré sa z nej šíria. Pri vstupe do nej je dominantná obrovská zlatá kocka s rozmermi 2x2x2 metre nachádzajúca v strede sály. Pri prechádzaní okolo tohto objektu sa šíria vibrujúce zvuky, ktoré pôsobia relaxačne a meditačne. Hoci sa však môže vzdať, že zlatá kocka je dominantná, opak je pravdou. Jej srdce, ktoré tvorí gro výstavy, sa nachádza vo vnútri. Je to generátor kvantových náhodných čísel. Generátor má za úlohu zachytiť zvýšenú aktivitu ľudského mozgu. Kocka vydávajúca zvuky tak určuje podľa nameranej mozgovej aktivity tempo a intenzitu samotných vibračných zvukov. To čo teda počujeme, sme my. Máme tak možnosť ovplyvniť samotné dielo a byť jeho súčasťou. Hoci minimalisticky spracovaná zlatá kocka pôsobí cenne, jej skutočný poklad sa nachádza očiam neviditeľný.

Juraj Schikor, kalich na výstave Popros o znamenie
Kalich ako symbol kresťanstva, vystavený v priehľadnej valcovitej banke – jeden z troch vystavených predmetov v prvej výstavnej miestnosti, ktoré snímajú mozgovú aktivitu diváka, 2021, Popros o znamenie, Laboratórium Výrobné Družstvo, Banská Bystrica (foto: KUNSTARTUM)

O Jurajovi Schikorovi

   Juraj Schikor je absolventom Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde študoval v ateliéri Socha a aplikované médiá. Vo svojej tvorbe sa zameriava na vnímanie diela divákom. Často pracuje s vplyvom aktívnej účasti diváka, ktorý dielo uvádza do stavu premeny tak, že sa postupne vytráca z viditeľného, či hmatateľného sveta do roviny spomienok. Zaoberá sa generovaním údajov na kvantovej úrovni, pomocou elektrických generátorov náhodných čísel vizuálne zachytáva kolektívne vedomie diváka. Jeho prepojenie vedy, techniky a umenia, a ich vzájomného ovplyvňovania nás pôsobivo uvádza do stavu rozjímania, ale aj pochopenia komplexnosti a hĺbky výskumu, ktorým si poctivo prechádza.

  Je zakladateľom i neziskovej organizácie UM n.o., ktorej projektom je Rozkvet Gallery, objekt galérie a ateliérov zastrešujúci súčasných mladých umelcov a umelkyne v Banskej Bystrici.

  Juraj momentálne žije a tvorí v Banskej Bystrici.

O Laboratóriu Výrobné Družstvo

  Zakladateľom výstavného priestoru Laboratórium Výrobné Družstvo, so sídlom na Hornej ulici 36, je Martin Jombík – absolvent Katedry IDM Akadémie umení v Banskej Bystrici. Laboratórium je menší výstavný priestor sídliaci v budove renesančného meštianskeho domu. Vznikol v roku 2019, pôvodne ako miesto na prezentáciu študentských filmov Katedry Intermédií a digitálnych médií banskobystrickej AU. Priestor poskytoval študentom možnosť sa prezentovať mimo akademickej pôdy. Neskôr sa stala galéria otvorená pre umelcov z iných katedier AU, ale aj mimo nej. V súčasnosti poskytuje výstavný priestor prevažne mladým umelcom.

Záver

  Z vernisáže, ako i zo samotnej výstavy, mám priam nadpozemské dojmy. Príjemne ma prekvapilo, ako sa dokáže umenie a veda skĺbiť dohromady v podaní diel sochára a vizuálneho umelca Juraja Schikora. Inštalácia v priestoroch Laboratória Výrobné Družstvo, ktoré som navštívila po prvýkrát, pôsobila spirituálne a magicky. Dá sa povedať, že menší výstavný priestor pasoval na mieru výstave Popros o znamenie. Výstavu určite odporúčam zažiť, avšak viac si jej efekty vychutnáte, keď ju navštívite osamote. Ja som ju mala možnosť navštíviť len počas vernisáže, takže som bola súčasťou kolektívneho experimentu. Dúfam však, že v budúcnosti budem mať možnosť zažiť aj diela Juraja Schikora úplne osamote, aby som mohla preskúmať ich efekt lepšie.

Z výstavy Popros o znamenie, 2021, Laboratórium Výrobné Družstvo, Banská Bystrica (foto: KUNSTARTUM)

Obrázok 1 z 7

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Scroll to Top